Motoryzacja

Ubezpieczenie motocykla: obowiązkowe i obligatoryjne

Temat ubezpieczeń pojazdu nie ustaje – posiadacze samochodów i motocykli muszą mieć świadomość, że są oni zobligowani prawnie do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Okazuje się jednak, że nie wszyscy kierowcy wiedzą, jak działa ten typ polisy. Co trzeba wiedzieć o OC? Czy jest to jedyne ubezpieczenie dostępne na polskim rynku?

Polisa OC – czym jest i jak działa?

Ubezpieczenie motocykla to obok przeglądów technicznych zagadnienie najważniejsze dla posiadacza motocykla. W Polsce prawo wymusza na posiadaczach maszyn wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie takie to zazwyczaj polisa roczna, której ważności musimy pilnować. Nawet jeden dzień bez ważnej polisy naraża na wysokie mandaty! Warto pamiętać, że OC jest dokumentem sprawdzanym podczas każdej kontroli drogowej.

Jak działa OC? Zasadniczo OC ma za zadanie chronić innych użytkowników drogi. Jeśli będziemy sprawcami kolizji czy wypadku, to z naszej polisy pokryte zostaną podstawowe szkody. Brak polisy sprawia więc, że wszelkie zniszczenia będziemy musieli opłacić z własnej kieszeni. Ile kosztuje polisa OC? Okazuje się, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej nie ma stałej ceny. Wysokość składki zależy m.in. od wieku posiadacza, ale też wieku, marki i pojemności baku motocykla. Wysokość składki OC może być zmniejszona, jeśli posiadacz motocykla posiada uzbierane zniżki za bezkolizyjną jazdę w poprzednich latach. Taka zniżka może znacząco obniżyć cenę polisy. W przypadku młodych kierowców OC może być wysokie – wynika to z oceny ryzyka wypadku przez ubezpieczycieli.

Autocasco i assistance – czy warto je wykupić?

Poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC posiadacze motocykli mogą również zainteresować się dodatkowymi polisami, które nie są obowiązkowe. Mowa tu o Assistance oraz AC, czyli autocasco. W przypadku Assistance polisa ta sprawdza się w trasie. Assistance pozwala na wezwanie pomocy, odholowanie samochodu do warsztatu, otrzymanie samochodu zastępczego na czas naprawy.

 

 

 

 

zobacz wiecje zobacz wiecje https://greenrepublic.pl/parasol-ogrzewacz-gazowy-polaczenie-funkcji-i-estetyki/