Dom i Wnętrze

Jak wybrać dobry okap podszafkowy?

Okapy podszafkowe świetnie nadają się do mniejszych kuchni, ale również sprawdzą się w większych pomieszczeniach. Jak wybrać dobry okap tego typu?

1. Tryb pracy
Warto rozpocząć od określenia, w jakim trybie ma pracować okap. W sprzedaży znaleźć można okapy kuchenne podszafkowe działające jako wyciągi, pochłaniacze lub obsługujące oba te tryby.

Gdy chcemy podłączyć okap do instalacji wentylacyjnej, potrzebny będzie model z wyciągiem. Gdy natomiast nie mamy takiej możliwości, trzeba wybrać ten z pochłaniaczem.

2. Sposób montażu
Obecnie okapy podszafkowe można nie tylko zamontować jako podwieszane pod szafkami, ale też wbudować je w szafki.

Druga opcja, czyli okapy kuchenne podszafkowe wbudowane w szafki kuchenne, to świetny wybór do wnętrz nowoczesnych, eleganckich, ponieważ prezentują się one bardzo efektownie.

Gdy natomiast szukamy taniego okapu, najlepiej wybrać ten podwieszany, który jest również prostszy i szybszy w montażu.

3. Wymiary
Następnym ważnym czynnikiem przy zakupie okapu będzie jego wymiar. Należy zwrócić uwagę na jego szerokość, głębokość oraz wysokość.

Zaleca się, aby okap miał szerokość odpowiadającą szerokości kuchenki, by zapewnić wydajne działanie.

4. Wydajność okapu
Będzie ona odnosiła się do jego efektywności w odprowadzaniu czy filtrowaniu powietrza. Podawana jest w m3 na godzinę. Należy dobrać ją w zależności od wielkości pomieszczenia.

5. Funkcje okapu
Okapy kuchenne wyróżniające się wieloma funkcjami są wygodne w używaniu. Warto więc także zwrócić na nie uwagę.

Plusem będzie możliwość wybrania jednej z kilku prędkości okapu – przy większym zanieczyszczeniu powietrza można wtedy wybrać szybszy tryb, by szybciej oczyścić powietrze.

Wybrane okapy mają również timery – pozwalają one na ustawienie czasu, po którym dojdzie do automatycznego wyłączenia okapu.

Bardzo praktyczne są też okapy kuchenne podszafkowe z oświetleniem, najlepiej ledowym, które oświetlają przestrzeń znajdującą się poniżej.

6. Wygląd okapu
Wybierając okapy kuchenne podszafkowe, nie można też zapominać o kwestiach związanych z estetyką.

Producenci oferują takie właśnie modele w paru wariantach kolorystycznych – są to głównie kolory czarny, biały oraz inox – srebrny. Dobiera się je zwykle do koloru szafek lub innego AGD w kuchni.

https://eltying.com.pl/ogrzewacze-tarasowe-i-ogrodowe-twoje-ulubione-miejsce-przez-caly-rok/ https://gazetastonoga.pl/gazowy-ogrzewacz-tarasowy-polaczenie-wydajnosci-i-stylu/ https://absenting.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-twoja-oaza-ciepla-w-chlodne-dni/