Motoryzacja

Sposób na oszczędność: homologacja butli LPG

Posiadanie samochodu oznacza nie tylko wygodę i możliwość swobodnego poruszania, ale również wydatki. Każdy kierowca corocznie zobowiązany jest do odnawiania obowiązkowej polisy OC, dokonywania przeglądów technicznych, regularnej konserwacji i napraw. Do ponoszonych raz na jakiś czas kosztów doliczyć należy tankowanie. Aby zaoszczędzić na coraz droższym paliwie, znaczna część kierowców decyduje się na montaż instalacji gazowej. Jak wygląda homologacja butli LPG? Co warto wiedzieć o tym procesie? Sprawdź!

Czym jest homologacja butli LPG?

Homologacja butli LPG jest niczym innym jak formalnym dopuszczeniem do ruchu pojazdu z zamontowaną instalacją gazową. Badanie techniczne potwierdzające bezpieczeństwo użytkowania pojazdu zasilanego gazem odbywa się raz na 10 lat oraz za każdym razem, kiedy ingerujemy w instalację w samochodzie. Według obowiązującego w Polsce prawa, pojazd posiadający tego rodzaju rozwiązania techniczne można użytkować  20 lat, jednak po dekadzie należy przedłużyć homologację. Sprowadziłeś używany samochód na gaz zza granicy? Uczestniczyłeś w drobnej, pozornie niegroźnej kolizji? A może dowód rejestracyjny Twojego auta został zatrzymany przez służby?  W takich sytuacjach również będziesz musiał dokonać ponownej homologacji butli.

Jak wygląda proces homologacji?

Dokonanie niezbędnych formalności nie jest skomplikowane i nie przysparza większych kłopotów. Właściciel pojazdu zobowiązany jest do zgłoszenia się do warsztatu posiadającego upoważnienie wystawione przez TDT (Transportowy Dozór Techniczny). Homologacja butli LPG kosztuje około 250 zł, a zakup nowej to wydatek rzędu 500 zł.