Fotoradar to urządzenie służące do pomiaru prędkości na danym odcinku drogi. W praktyce urządzenia te stawiane są w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków z powodu prędkości czy też do znacznego przekraczania dozwolonej prędkości. Urządzenia te pozostają w rękach Inspekcji Transportu Drogowego. Kiedy grozi nam mandat z fotoradaru? Kiedy możemy spodziewać się jego dostarczenia? Czy możliwe jest odwołanie się od takiego mandatu?
Czy mandat z fotoradaru jest równoznaczny z klasycznym mandatem?
Zdecydowanie tak – mandat z fotoradaru niesie za sobą takie same skutki, jak mandat wystawiony przez policjanta drogówki. Zgodnie z prawem mandat z fotoradaru musi zostać dostarczony do sprawcy w ciągu 180 dni. W praktyce jednak okazuje się, że list polecony z mandatem trafia do rąk kierowcy już po 2-3 tygodniach. Wysokość mandatu zależna jest oczywiście od tego, jak bardzo przekroczono prędkość na danym odcinku.
Jakie dane posiada mandat z fotoradaru?
Ma mandacie z fotoradaru znajdziemy najważniejsze informacje – gdzie zostało zrobione zdjęcie, w jakim dniu i godzinie, oraz najważniejsze: z jaką prędkością jechał samochód i jaka dopuszczalna prędkość obowiązuje na danym odcinku. Na zdjęciu widoczna jest też twarz kierowcy. Warto wiedzieć, że zdjęcie z fotoradaru jest dzisiaj naprawdę dobrej rozdzielczości, więc zazwyczaj nie ma problemu z identyfikacją osoby, która prowadziła samochód.
Czy zawsze musimy płacić mandat z fotoradaru?
Okazuje się, że istnieją sytuacje, w których możemy odwołać się od płacenia mandatu z fotoradaru. Pierwsza sytuacja ma miejsce, kiedy nie ma możliwości zidentyfikowania osoby prowadzącej samochód (niewyraźne zdjęcie). Druga sytuacja ma miejsce, kiedy na zdjęciu z fotoradaru są dwa samochody i nie ma możliwości określenia, który z nich faktycznie przekroczył prędkość.