Ciekawe

Z czego składają się pasty do zębów?

Mało kto zwraca uwagę na skład kupowanych past do zębów, podczas gdy to właśnie on decyduje o działaniu i właściwościach konkretnych produktów. Chcąc zatem zawsze wybierać efektywne i bezpieczne artykuły służące do pielęgnacji jamy ustnej, należy koniecznie sprawdzać, z czego się one właściwie składają. A co takiego może się w nich pojawić?

Substancje ścierne

Występujące zazwyczaj razem z substancjami polerującymi. Niektóre pasty składają się z nich niemalże w połowie, dlatego są one zdecydowanie najważniejszymi elementami. Odpowiadają za dokładne oczyszczanie zębów, dziąseł i przestrzeni międzyzębnych, usuwają zalegającą płytkę nazębną i mają delikatne działanie wybielające. Wpływają także na strukturę pasty, bo im więcej ich jest, tym korzystniejsza jest konsystencja produktu. Do substancji ściernych należą m.in. węglan wapnia czy tlenek krzemu.

Fluor

Dawniej zawierały go niemalże wszystkie pasty do zębów dla dzieci, jednak dziś stosowany jest on głównie przy produkcji preparatów dla osób dorosłych. Chroni zęby przed próchnicą i potrafi wzmocnić oraz poprawić strukturę szkliwa, jednak nie można go stosować w zbyt dużych ilościach. Niektórzy dentyści wręcz odradzają go swoim pacjentom, twierdząc, że jego działanie jest zbyt mocne i agresywne, przez co może doprowadzić do poważnych powikłań. Past z fluorem najlepiej nie stosować bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Substancje pieniące

Bez nich żaden człowiek nie byłby w stanie normalnie skorzystać ze swojej pasty do zębów. Działają one niemalże jak detergenty, ponieważ pod wpływem wody doskonale się pienią i również zmniejszają napięcie powierzchniowe. Dzięki nim pastę można bardzo dokładnie rozprowadzić na wszystkich zębach i jeszcze lepiej je oczyścić oraz wypielęgnować. Substancje pieniądze występujące w pastach pojawiają się także w środkach chemicznych, jednak nie należy z tego powodu się ich obawiać. W produktach służących do higieny jamy ustnej występuje ich niewielka ilość, która nie szkodzi tkankom czy zębom.

Ekstrakty roślinne

Jako że obecnie panuje moda na stosowanie wyłącznie w pełni naturalnych produktów, nawet producentom past do zębów udało się za nią podążyć. Do swoich wyrobów dodają oni obecnie m.in. pożytki pszczele (inaczej mówiąc propolis), wyciągi z różnych roślin, ziołowe olejki oraz specjalne ekstrakty. Zazwyczaj substancje te radzą sobie z różnymi schorzeniami – nadwrażliwością, stanami zapalnymi, grzybicą czy nieprzyjemnym oddechem. Są przy tym w pełni bezpieczne dla zdrowia, bo w końcu stworzyła je natura.

Więcej informacji znajdziesz na stronie profimed.com/katalog/pasty-do-zebow

https://www.gama-sklep.com.pl/a/217-pokoj-z-biurkiem https://ecceo13-iof.org/solidne-bazy-pod-znaki-drogowe-pewne-rozwiazania/ https://magicflvacation.com/prace-remontowe-na-drogach-co-warto-o-nich-wiedziec/