Zdrowie i Uroda

Skok w tandemie – przygoda ze spadochronem dla amatora

Skok ze spadochronem jest dla bardzo wielu osób marzeniem. Wiele osób mówi, że to jedna z rzeczy „do zrobienia przed śmiercią”. Obecnie takie skoki spadochronowe są jak najbardziej dostępne dla każdego, jednak tylko w tandemie, czyli z doświadczonym instruktorem.

Skok nie taki prosty

Skok ze spadochronem wymaga nie tylko posiadania spadochronu i samolotu, z którego można wyskoczyć. Konieczne jest również doświadczenie w skakaniu, które można zdobyć nie inaczej, jak tylko dostając licencję spadochroniarską. Inaczej mówiąc, dla amatorów dostępne są jedynie skoki w tandemie.

Kto i jak może skakać?

Skoki w tandemie są organizowane przez stowarzyszenia spadochroniarzy na terenach lotnisk w okresie wiosenno-letnim. Wtedy warunki pogodowe są najbardziej sprzyjające dla spadochroniarzy. Do wykonania skoków niezbędny jest ciepły, jasny dzień z umiarkowanym wiatrem. Należy pamiętać, że na wysokości kilku tysięcy metrów jest o wiele zimniej niż na ziemi. Należy uważnie śledzić ogłoszenia lokalne – w miejscowościach wyposażonych w czynne lotniska raz na jakiś czas można spotkać ogłoszenie o tego typu atrakcji. Przed skokiem należy uiścić niezbędną opłatę. Takie skok w tandemie to koszt kilkuset złotych. Do skoku zakwalifikować się mogą tylko osoby, które zadeklarują, że są zdrowe fizycznie, i nadmierna wysokość oraz nadmiar emocji nie są przeciwwskazaniem zdrowotnym do wykonania skoku.

Jak przebiega skok

Gdy już formalności stanie się zadość, zarówno uczestnik skoku, jak i przypisany do niego instruktor przebierają się w specjalne kombinezony i gogle. Nakładają uprzęże, do których zamocowany jest spadochron, i które sczepiają ich oboje. Następnie udają się do samolotu, który wznosi się na odpowiednią wysokość około 4000 metrów. Gdy samolot osiągnie właściwą pozycję, wówczas tandem może wyskoczyć. Technika skoku jest równie ważna, jak wyskoczenie z samolotu znajdującego się w odpowiednim miejscu na niebie. Postronnemu obserwatorowi może się wydać dziwne, że z tak ogromnej wysokości wyrzuceni spadochroniarze nie gubią drogi, i trajektoria ich lotu jest tak obliczona, by mogli wylądować w wyznaczonym miejscu na lotnisku. Z całego skoku można nagrać sobie film – to dodatkowy wydatek, ale uwiecznienie skoku jest go warte!

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

Wysoki stolik do kuchni https://greenrepublic.pl/parasol-ogrzewacz-gazowy-polaczenie-funkcji-i-estetyki/ Wysoki stolik do kuchni