Ciekawe

Pierwsza kolonia – jak ją wybrać, by przekonać dziecko do samodzielnych wakacji

Przeciętny człowiek zawsze odczuwa delikatny stres, gdy musi po raz pierwszy w życiu zmierzyć się z jakąś sytuacją. Te same emocje targają dziećmi wyjeżdżającymi na półkolonie dla dzieci, dlatego by ułatwić im przejście przez te chwile, należy wybrać dla nich odpowiedni rodzaj wakacji.

Wielkość i średni wiek grup

Grupy osób mających wspólnie spędzić wakacje zazwyczaj tworzone są w oparciu o wiek uczestników wycieczki. Należy zwrócić uwagę na to, czy placówka organizująca kolonie rzeczywiście dzieli swoich podopiecznych właśnie w ten sposób. Siedmiolatki mają bowiem zupełnie inne zainteresowania od nastolatków, dlatego też lepiej czują się w gronie swoich rówieśników. Gdy znajdą się w grupie osób o podobnym wieku, szybciej nawiążą nowe znajomości.

Równie ważna może być wielkość grup wyjazdowych. Jedna ekipa nie powinna skupiać w sobie więcej niż 12-15 osób. Dlaczego? Ponieważ w większym gronie często zaczynają tworzyć się grupki, a wtedy istnieje ryzyko, iż pewne dzieci do żadnej z nich się nie dopasują i zostaną zupełnie same. W takim wypadku na pewno zechcą jak najszybciej wrócić z półkolonii dla dzieci.

Profesjonalna kadra opiekunów

Rodzic, który martwi się o to, iż jego dziecko nie poradzi sobie na takich samodzielnych wakacjach, powinien koniecznie spotkać się z osobami pełniącymi role wychowawców na koloniach. Od ich wiedzy, doświadczenia, podejścia do pracy oraz nawet cech charakteru może sporo zależeć.

Najlepsze półkolonie dla dzieci prowadzone są przez nauczycieli klas wczesnoszkolnych, którzy potrafią szybko złapać dobry kontakt z młodymi osobami. Posiadają też odpowiednie umiejętności i kompetencje, dzięki którym radzą sobie zarówno z wyjątkowo nieśmiałymi podopiecznymi, jak i rozbrykanymi urwisami.

Dobrze zaplanowany czas wolny

Im bardziej atrakcyjne są półkolonie dla dzieci, tym mniej czasu mają maluchy na tęsknotę za rodzicami czy domem. Plan dnia na takich wczasach powinien być wypełniony chodzeniem po górach, uprawianiem sportów, plażowaniem czy zwykłymi zabawami, które pozytywnie wpływają na samopoczucie dzieciaków.

Ostatnio popularne stały się także kolonie tematyczne. Są to np. wyjazdy aktorskie, podczas których maluchy stawiają swoje pierwsze kroki na deskach teatru, czy chociażby wakacje taneczne. Można zatem z łatwością dopasować rodzaj wakacji do zainteresowań własnej pociechy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu Rozwoju