Palmy kojarzą nam się z wakacjami nad ciepłym morzem. W Polsce to jednak rzadki widok, w końcu są to rośliny typowe dla strefy międzyzwrotnikowej. Jednak uprawa palm w ogrodzie jest możliwa. Wystarczy wybrać odpowiednią odmianę tej rośliny.
Palmy – co warto wiedzieć o tych roślinach?
Palma to roślina typowa dla strefy międzyzwrotnikowej. Tam potrafi sięgać nawet ponad 20 metrów. W Polsce też jest popularna. Najczęściej jednak stanowi ozdobę salonu czy innego pomieszczenia. Wiele osób posiadających w swoich zbiorach palmy wystawia je latem na zewnątrz, na balkon lub do ogrodu. Zabieg ten jednak bywa kłopotliwy z uwagi na spory rozmiar tych roślin.
Te wyjątkowo ozdobne rośliny mogą jednak zimować także w ogródkach. Istnieją odmiany, które przystosowały się do bardziej wymagających warunków. Odmiany te potocznie nazywane są mrozoodpornymi. Określenie to jest jednak mylące, bo nie oznacza, że tym odmianom mróz nie może zaszkodzić. Problemem nie są niewielkie przymrozki, ale przed silnym mrozem także takie rośliny trzeba odpowiednio zabezpieczyć.
Które odmiany palmy można uprawiać w ogrodzie?
Latem w ogrodzie mogą zamieszkać praktycznie wszystkie palmy. Jednak większość odmian przed pierwszymi chłodami trzeba ukryć w domu, co jest o tyle kłopotliwe, że palmy zwykle należą do wyjątkowo dużych roślin domowych. Przez cały rok w ogrodzie i na tarasie można uprawić jedynie palmy mrozoodporne.
Najbardziej popularną, a zarazem najbardziej odporną na zimo, odmianą palmy jest szorstkowiec. Ta roślina może przetrwać nawet dwudziestostopniowe mrozy. Inne popularne odmiany to palma miodowa oraz karłatka niska. Ich odporność jest jednak mniejsza, dobrze radzą sobie zwykle jedynie z kilkostopniowymi mrozami.
Co zrobić by palma przetrwała zimę w ogrodzie?
Wybór odpowiedniej odmiany palmy nie gwarantuje jeszcze sukcesu. Ważna jest też wybór odpowiedniego egzemplarza oraz odpowiednia pielęgnacja przed zimą, zwłaszcza młodych okazów. W polskich warunkach najlepiej przyjmują się okazy o wysokości nieprzekraczającej jednego metra.
Newralgiczne zwykle są pierwsze trzy-cztery lata od posadzenia rośliny. To wtedy szczególnie trzeba o nią dbać, jednak zaleca się zawsze odpowiednio zabezpieczać przynajmniej korzenie rośliny przed zimą.
Jesienią należy obficie obsypać korzenie rośliny ściółką. Warto też zabezpieczyć nadziemna część rośliny biała włókniną. Palma to roślina zimozielona, więc nawet zimą należy ją podlewać, choć bardzo oszczędnie. Ciekawym rozwiązaniem chroniącym palmy przed tęgimi mrozami jest umieszczenie kabli grzewczych wokół bryły korzeniowej.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Palmy.