Zdrowie i Uroda

Karta EKUZ – co warto o niej wiedzieć?

Zanim wyruszymy na urlop, powinniśmy przygotować się do wyjazdu. Niestety, poza granicami Polski dostęp do opieki medycznej jest trudniony i może generować spore koszty. Uchronić się przed nimi pomaga karta EKUZ. Czym jest dokument? Kiedy zdaje on egzamin, a kiedy zawodzi? Sprawdź!

Czym jest karta EKUZ?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, umożliwia nam bezpłatne korzystanie z podstawowej opieki medycznej poza ojczyzną. Obowiązuje we wszystkich krajach przynależnych do Unii Europejskiej oraz na terenie Liechtensteinu, Islandii,  Norwegii i Szwajcarii. Dzięki karcie przyjezdni mogą korzystać z opieki medycznej na takich samych zasadach jak obywatele. Kartę wyrabia się poprzez osobiste złożenie wniosku do jednego z punktów, a cała procedura trwa zaledwie kilkanaście minut.

Ograniczenia

Ochrona, jaką obejmuje EKUZ, jest ograniczona. Nie pokrywa ona między innymi kosztów ratownictwa, awaryjnego transportu do kraju ani sprowadzenia zwłok, zabiegów, których wykonanie nie jest konieczne. Nie zapewnia ona również ubezpieczenia OC. Poza krajami UE i EFTA dokument jest bezużyteczny.

Co zrobić, aby czuć się pewnie?

Zapewnienie sobie bezpieczeństwa w czasie pobytu poza ojczyzną powinno być dla każdego turysty priorytetem. Optymalnym zabezpieczeniem przed wszelkimi sytuacjami losowymi będzie zakup  ubezpieczenia turystycznego zapewniającego kompleksową ochronę. Dzięki polisie możliwe jest nie tylko uzyskanie zwrotu pieniędzy za koszty leczenia, ale również skradziony bagaż czy odwołany lot. Wbrew pozorom ceny tego typu usługi są bardzo niskie (zaczynają się od 2-3 zł za dzień). Na stronie mfind.pl znajdziesz prostą w obsłudze porównywarkę, dzięki której szybko znajdziesz ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

https://4-bet.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-kluczem-do-komfortowego-relaksu-na-swiezym-powietrzu/ zobacz wiecje https://galoo.pl/ogrzewacz-gazowy-na-taras-niezawodne-zrodlo-ciepla-pod-golym-niebem/