Ciekawe

Dieta w przypadku endometriozy

Endometrioza to choroba, która dotyka jedynie kobiety, ponieważ w przypadku endometriozy to macica staje się organem, który cierpi najbardziej. Endometrioza inaczej nazywana gruczolistością macicy lub wędrującą śluzówką macicy to choroba, w której komórki błony śluzowej, zamiast opuścić organizm podczas krwawienia, wędrują w jego głąb.

W związku z tym w macicy powstają liczne torbiele oraz guzki, które oczywiście powodują ból oraz dyskomfort. Bardzo często endometrioza oznacza bardzo bolesne miesiączki, stosunki, a także sprzyja licznym zapaleniom. Nieleczona endometrioza może doprowadzić nawet do bezpłodności. Właśnie dlatego warto wiedzieć o niej jak najwięcej, aby móc ustrzec się przed jej najgorszymi w skutkach następstwami.

Dieta przy endometriozie

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważna w skutecznym leczeniu endometriozy, jest właśnie odpowiednia dieta. To, co jemy, może zaostrzyć lub też wręcz przeciwnie, wyciszyć objawy chorobowe. Warto o tym wiedzieć i sięgać po produkty, które sprawiają, że choroba staje się mniej zaawansowana. Endometrioza dieta to bardzo znaczące zagadnienie, które powinna zgłębić każda chorująca kobieta, aby jak najlepiej poznać swój organizm i powstrzymać rozwój choroby.
Odpowiednio dobrana dieta może wpływać na wiele czynników i łagodzić przykre skutki uboczne choroby takie jak stan zapalny, wyjątkowo bolesna kurczliwość mięśni gładkich, osłabiony układ odpornościowy i nieprzyjemne efekty estrogenne.
Udowodniono także, że stosowanie odpowiedniej diety podczas endometriozy, może znacznie poprawić płodność chorującej kobiety. Jest to doskonała wiadomość dla pań, które pomimo choroby, starają się o swoje dziecko.

Co można jeść, chorując na endometriozę?

Jak już było wspomniane, w endometriozie główną rolę odgrywa odpowiednio dobrana dieta. Warto sięgać więc po ryby oraz warzywa strączkowe takie jak na przykład groch i fasola. Dobrym pomysłem jest także spożywanie produktów bogatych w gluten. Oczywiście tylko, jeśli kobiecie chorującej na endometriozę nie towarzyszy nietolerancja pokarmowa. Warto sięgać także po nabiał oraz jajka.

Czego lepiej unikać w takiej diecie?

Endometrioza dieta zawiera niestety nie tylko produkty, po które należy sięgać. Przestrzegając diety, należy zrezygnować z kilku popularnych produktów. Warto wyeliminować jak najwięcej przetworzonej żywności, zawierającej znaczne ilości barwników oraz konserwantów. Na pewno trzeba wyeliminować także alkohol, kawę oraz herbatę, czyli jedne z najpopularniejszych używek.

Dzięki stosowaniu się do takiej diety można znacznie zmniejszyć stan zapalny, a co za tym idzie, prawie całkowicie wyeliminować ból oraz towarzyszące temu gruczoły i torbiele.

Więcej informacji znajdziesz na stronie miracolo.clinic/leczenie-endometriozy/terapia-zywieniowa.html