Zdrowie i Uroda

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba, która dotyka coraz więcej osób, zwłaszcza dzieci. Może mieć różny przebieg – od łagodnego, objawiającego się jedynie lekkim świądem, po poważny, zagrażający życiu. Jej leczenie jest trudne i wymaga cierpliwości. Co wywołuje AZS, jak je rozpoznać i jak sobie z nim radzić?

Po czym rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

Atopia jest chorobą, którą trudno przeoczyć. To przewlekłe zapalenie skóry, które objawia się silnym świądem, któremu towarzyszy często wysypka lub rumień.Skóra osoby, która cierpi na AZS, jest sucha i szorstka, mimo nawilżania trudno utrzymać ją w dobrej kondycji. Typowe objawy atopii to zaczerwienienie, podrażnienie i nadmierna wrażliwość skóry, która może reagować alergicznie na większość kosmetyków. Skóra osoby zmagającej się z atopowym zapaleniem skóry ma obniżoną barierę ochronną, przez co łatwiej o zakażenie gronkowcem, alergie, przesuszenie i zranienie. Jeśli mimo intensywnej pielęgnacji, skóra wciąż pozostaje sucha, bolesna i zaczerwieniona, a dodatkowo pojawia się trudny do zniesienia świąd, to wyraźny sygnał, że pora zgłosić się do lekarza – to typowe objawy atopowego zapalenia skóry.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

AZS jest chorobą nawracającą i trudną do zwalczenia. Chorzy zwykle zmagają się z jej licznymi nawrotami – kondycja skóry raz jest lepsza, raz ulega pogorszeniu. Żeby utrzymać ją w dobrym stanie i pozbyć się bolesnego zwędzenia, najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń lekarza, przestrzeganie zasad odpowiedniej pielęgnacji oraz unikanie czynników drażniących. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, lekarz zaleci silnie nawilżające kremy i balsami, maści lecznicze, a w przypadku ostrego zapalenia – leki steroidowe oraz miejscowo antybiotyk. Leczenie jest skomplikowane i wymaga stałej opieki dermatologa, który w razie pogorszenia stanu skóry, będzie odpowiednio reagował.

Skóra atopowa – jak o nią dbać?

Żeby ograniczyć atopowe zapalenie skóry, należy w codziennym życiu starać się ograniczyć czynniki drażniące. Najważniejsze jest stosowanie właściwych dla skóry atopowej kosmetyków. Lepiej unikać substancji zapachowych i koloryzujących, które mają tendencję do podrażniania. Na rynku dostępne są linie kosmetyków dedykowanych skórze atopowej.Inne czynniki drażniące to kurz, roztocza, zbyt wysokie temperatury oraz długie kąpiele. Osoby z atopią nie powinny nosić wełny ani innych szorstkich, drapiących tkanin. W leczeniu choroby pomoże spokojny tryb życia, a także zdrowa, zbilansowana dieta.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

https://dajplus.pl/ogrzewacz-tarasowy-nowa-era-komfortu-na-swiezym-powietrzu/ https://beesafe.pl/porady/auto-miejskie-do-15-tys-zlotych/ https://beesafe.pl/porady/gdzie-jest-numer-karty-pojazdu/